Малка, срамежлива, оцеляла от тежка депресия. Така Ню Йорк Таймс описва 16-годишната Грета Тунберг, която от няколко месеца пропуска училище в петък. За да протестира срещу неглижирането на климатичните промени пред Парламента в Стокхолм и за да засрами световните лидери и всички, на които не им пука.
Хиляди деца от Европа, САЩ и Австралия също „бягат“ в петък от училище, следвайки лозунга ѝ „искаме паника, все едно къщата ви гори, а не празни надежди“.
Шест швейцарски младежи са пътували 26 часа с влак, за да потърсят подкрепата ѝ за петицията им за по-строг швейцарски закон за въглеродните емисии. Един италиански учен ѝ казва, че му напомня на него като млад активист. Жени от група за борба с тютюнопушенето ѝ подаряват тениска, разказва още журналистката Соними Сенгупта от Ню Йорк Таймс за срещата си с Грета.
„Цялото това внимание е страхотно. Това означава, че хората са те чули“, споделя момичето. „Но понякога е доста досадно да ти кажат:
Във вас младите е надеждата. Вие ще спасите света! Мисля, че би било полезно, ако и вие (възрастните) ни помогнете малко.“
Такава е Грета. Огорчена, откровена, иронична. Тя напомни отново за себе си и каузата си миналия петък, когато кабинетът на премиера Тереза Мей обяви бягството за протест от училище във Великобритания като разсейване, което „губи от времето за учене“. Грета бързо отвърна в Twitter: „Политическите лидери загубиха 30 години в бездействие. И това е малко по-лошо. „

Миналият петък беше 25-ия, в който Грета изрази гражданско неподчинение и не отиде на училище, за да протестира срещу климатичните промени пред Парламента.
През всички тези петъци тя вдъхнови огромни ученически демонстрации по света, предизвика дебат за това дали децата трябва да пропускат часовете за протести, свързани с климата, и привлече тролове и скептици, които започнаха да съставят конспиративни теории кой печели от Грета.
„Последните шест месеца бяха странен контраст“, казва тя. Защото била принудена да говори, да говори много – нещо, с което не е свикнала.
„През целия си живот бях невидимото момиче в ъгъла, което не отронва и дума. От ден на ден хората все повече ме слушат. Това е странно. И много трудно.“
Грета Тунберг не съвсем случайно е активист.
Тя е по-голямата сестра в семейство с две деца, израснала е в Стокхолм. Учи пиано, балет и театър. Справя се добре в училище. Подобно на много деца, гледа образователни филми за топенето на леда в Арктика, съдбата на полярните мечки и морските бозайници, живеещи в океан от пластмаса. За разлика от много други деца обаче, тя не могла просто да махне с ръка.
„Започнах да мисля постоянно за това и станах много тъжна. Всички тези кадри стояха в главата ми.“
После изобщо не я интересували нещата, които вълнуват повечето деца – джаджи, дрехи и пр. – спомня си баща ѝ. „Мисля, че беше много изолирана и много самотна“, каза г-н Тунберг пред Ню Йорк Таймс.
На 11 години Грета изпадна в дълбока тревожност. Спира да ходи на училище. Спира да яде. Спра и да расте. Говори само със семейството си, а в училище – само с учителката си Анита фон Беренс.
„Преди моят собствен свят беше много голям – бях съвсем сама“, спомня си тя. Сега този свят става все по-малък, а реалният все по-голям.“ Грета добавя, че сега е по-щастлива: „Имам смисъл. Има нещо, което трябва да направя.“

Остава по-дребна за възрастта си, заради недохранването по време на борбата с депресията. Не се смее много, не говори или „казвам само това, което е необходимо“. Предпочита компанията на възрастни и животни пред деца на нейната възраст.
Справянето с депресията отнело месеци. Грета казва, че това, което я е накарало да се чувства по-добре, е че е била чута – първо от родителите си. Тя ги принудила да спрат да ядат месо. След това да станат вегани, което те също направили, като изключим това, че майка ѝ Малена Ерман „продължава да се промъква до сиренето – но нощем, за да не я видя“, споделя Грета.
Най-важната ѝ победа била през 2016 г., когато убедила майка си да спре да лети със самолети, което било голяма битка, защото г-жа Ерман е известна оперна певица в Швеция, чиято кариера е зависима от непрекъснатото пътуване. За решението да спре да лети г-жа Ерман разказва в книгата, която с мъжа си пишат за това как детето им ги е променило…
„Един от плюсовете да имаш известна майка е, че добре познавам медиите и как работят“, казва Грета.
В петък, 20 август 2018 г., когато книгата на родителите ѝ излиза, тя сяда пред шведския парламент. Мълвата се разпространява бързо. Скоро я канят на конференцията по въпросите за климата на ООН, получава покана и за Световния икономически форум в Давос, Швейцария, където заявява на бизнес лидерите, че техният финансов успех е „дошъл с немислима цена“ за планетата.
Грета, от своя страна, е предупредила майка си да не се присъединява към нея на протестите. Казва, че не иска някой да си мисли, че майка ѝ я е подложила на това.
Само веднъж, когато се сблъсква с журналисти, които искат да я интервюират след изявленията ѝ в Давос, тя замръзва. Както и преди, думите ѝ се изплъзват.
Днес, казва тя, мисли внимателно за всичко, което прави – какво носи, какво казва, с кого се свързва във Facebook. Внимателно подхожда към профилите си в социалните мрежи. Например, публикува снимка, показваща как се връща от Давос с влак, което привлича вниманието върху участниците в конференцията, пътуващи с частни самолети.
Понякога публичната ѝ роля ѝ носи нежелано внимание. Разследване на вестник Svenska Dagbladet твърди, че името и снимката на Грета са били използвани за събиране на средства за старт ъп. (Г-н Тунберг казва, че семейството не е било информирано; основателят на проекта, Ингмар Рентжог, отрича пред Ню Йорк Таймс името на Грета да е използвано за набиране на капитал.)
Това подтиква Грета да напише дълъг пост във Facebook, заявявайки, че действа независимо и че нито тя, нито семейството ѝ приемат пари.
Грета завършва 9 клас и обмисля дали да не си вземе едногодишен „отпуск“ от училище, за да продължи активистката си дейност на пълно работно време.
На въпрос дали ще отиде в Ню Йорк през септември за срещата на върха на ООН по въпросите за климата, ако бъде поканена, Грета каза, че със сигурност няма да лети.
Но може да отиде до там с кораб. За да остави по-малък въглероден отпечатък върху планетата.

Може би ще харесате
Още от Жените могат всичко
Диана – енергия и маркетинг за трима
„Никой не разбира от маркетинг”, твърди Диана, която всъщност разбира точно от маркетинг. И написа книга по темата. Тя разбира …
Дария Симеонова: „Всеки, който казва „Мен не ме мислете“, дълбоко в себе си иска да бъде в мислите на някого
Деликатното ѝ присъствие и аристократичната ѝ сдържаност, които се виждат през телевизионния екран и от театралната сцена, са в абсолютна …
Любов от първо пързаляне
След броени дни в София ще се проведе първенство по хокей на лед. Да, далеч е от блясъка на олимпийските …