Всеки от нас е бил начинаещ в тренировките. Някои дори продължават да бъдат години по-късно, макар и да не го осъзнават.
Според партньорите ни от Live to Lift, преставаш да бъдеш начинаещ не когато си натрупал една, двe, пет години тренировъчен стаж, а когато спреш да правиш глупостите, които начинаещите правят, и започнеш да подобряваш постиженията си, да развиваш уменията си, ставаш по-силен и по-издръжлив!
Тренировките и храненето не са магическа пръчка, с която се променя визията. Тялото нужда от време, за да се адаптира, преформира и премоделира.
Ако се чудите откъде да започнете – това е за вас!
Основните грешки, които повечето начинаещи правят, са няколко. Като начало, повечето стартиращи в спортуването не обръщат достатъчно внимание на техниката; бързат; не полагат достатъчно усилия; тренират по неподходящи за тях програми или наблягат прекалено много на изолационните упражнения (за определени групи мускули).
Да разгледаме всяка от грешките поотделно:
№1 – Не обръщате достатъчно внимание на техниката!
От техниката зависи колко полза извличаме от всяко повторениe и от тренировката като цяло, както и какъв е рискът да се контузим!
Съвет: Инвестирайте време и разучете техниката на основните многоставни упражнения – клякане, вдигане тежест от земя (т.е. вариации на тяга), стабилизации за корем, различните бутания и дърпания. Обърнете внимание как стои тялото ви по време на всяко упражнение, кои мускули натоварвате и как дишате. Това инвестирано време ще ви се възвърне като резултати и здраве многократно!
№2 – Бързате!
Всеки начинаещ иска да има оформени и нацепени мускули, стегнато дупе и плосък корем. И ако може, ако не другата седмица, то поне другия месец, ок?
Това е нормално, почти всички сме били така. Повечето хора имат различни цели, но почти всички искат да се променят и визуално. Вярно е, че с по-здраво и по-често трениране се постигат по-добри резултати, НО в определени граници. А като си начинаещ, няма откъде да знаеш тези граници.
Запомнете: Тренировките и храненето не са магическа пръчка, с която се променя визията. Тялото има нужда от време, за да се адаптира, преформира и премоделира. Ако подходът ви е правилен, единственото, от което имате нужда, е постоянство и търпение. Качествените неща изискват време, но много по-лесно се поддържат след това и определено си струват!
№3 – Не си давате достатъчно зор!
Много хора мислят, че най-важно е да си спазваш програмата. Вече знаете, че техниката е важна. Ама е важно и как точно ще ги направим тези 3х12 повторения от програмата. Важно е да разберем, че ако се опитаме всеки път да тренираме тежко и раздавайки се максимално, рано или късно е доста вероятно да се контузим. Също толкова важно е и да осъзнаем, че ако не си даваме зор и то редовно, телата ни няма да получат необходимия стимул да се променят и преформират.
Съвет: Има моменти, в които е по-добре да се тренира по-леко. Когато обаче се чувствате добре, нахранени сте и сте отпочинали – дайте всичко от себе си и не се пестете! Разбира се, спазвайте техниката и бъдете разумни, но се раздайте на макс!
№4 – Тренирате по програми, които не са за вас!
Приятелите ни от Live to Lift казват, че често се сблъскват с хора, които тренират по “Програмата на Рони Колман”, “Програмите на шампионите”, “Програмата на …. “
Ето какви са препоръките им по въпроса!
Огромната разлика между начинаещите и напредналите е, че първите имат нужда:
- да подобрят и ошлайфат техниката си;
- да опознаят по-добре тялото си;
- да станат по-силни;
- да подобрят кондицията и работния си капацитет;
- да се научат кога да се раздават на макс и кога да го карат по-леко.
Съвет: Наблегнете върху тренировка за цяло тяло поне на първо време. След това може да разделите тренировките на такива, натоварващи горната част на тялото, и на такива, натоварващи долната. Наблегнете върху техниката като начало, след това върху силата и когато прогресирате забележимо – започнете да увеличавате и броя серии в тренировката.
№5 – Наблягате прекалено много на изолиращите упражнения
Изолационните упражнения са тези, които натоварват почти единствено само една мускулна група – те я изолират в натоварването.
Съвет: Наблегнете на многоставните упражнения – клякане, вдигане на тежести от земя, различни бутания и дърпания с ръце. Отделете на изолиращите упражнения 20% от тренировката си и нека бъдат такива, свързани с основната им цел – подпомагащи, а не основни. Концентрирайте се върху базовите упражнения, допълнени с малко на брой изолиращи, и няма да съжалявате.
Финални насоки
- Научете техниката, така че да не можете да я объркате!
- Дайте си време!
- Научете какво да е да си даваш зор и периодично го правете!
- Започнете с някоя доказала се с времето програма за начинаещи и я правете поне 3-4 месеца. След това преминете на друга, доказала се с времето програма.
- Наблегнете на основните упражнения, при това – след като им научите техниката!
Успех!
You might also like
More from Силата в теб!
За домашно хрупане
Днес Поли и Дани готвят с каквото ни се намира вкъщи с дълъг срок на годност, за да не ни …
Подай рибеното масло тук!
Проектът ни „Силата е в теб!“ тече с пълна пара и вече знаем, че грижата за тялото изисква нещо повече …
С корона или без корона – какво правим със спортуването?
Културните и спортните събития на закрито са отменени. Съветвани сме да избягваме места, където има прекалено струпване на хора. Но …