Идва моментът, в който очите ни шарят по пазарски списъци за тетрадки с всякакви видове редове и квадратчета, моливи 3В, НВ, 6В, 2Н, тефтери, етикети, подвързии и всякакво друго ученическо пособие, което ще подпомогне клетия ученик в изкласяването, вземането на диплома и превръщането му в доктор или най-малкото инженер. Цялата работа, разбира се, е обилно полята с повсеместна психопатия, колкото поеме, защото всеки малко от малко отговорен родител се е втурнал да прави същото, да не би утре госпожата да се скара, че детето няма баш верния молив за задача номер 3, на страница 14 от сборника.
Накрая излиза, че сме купили толкова дървесина във всякакви форми и цветове, че едва ли не се опитваме да набутаме в багажника на колата една минигоричка. И в съседните коли други трескаво пазаруващи тъпчат още и още бивши дървета… И накрая може би няма да е лошо да ни хване и малко срам пред децата, защото не е сериозно да им обясняваме колко е важно да рециклираме и как трябва да сме отговорни към планетата, докато правим тъкмо обратното.
Оказва се, че има как хем да удовлетворим изискванията за пособия, хем да измием срама от челото, че всяка нова учебна година е белязана с масово разхищение на дървесина. За да можем да гледаме децата си в очите, без да ни е срам, че им оставяме съвсем съсипано място за живеене, няма да е лошо да обърнем внимание какво точно купуваме.

От WWF са измислили как да ни помогнат в този избор и включват в кампанията си “Ако можеха да говорят, щяха да те помолят за нещо” обитателите на горите, и по-точно малките на животните, от които обикновено се умиляваме. Видеото към инициативата ни дава точната доза умиление, за да се вдъхновим за добър пример и добри дела.
Как точно?
За да има дървета, покрай които малките мечета да играят свободно и щастливо, природозащитната организация ни призовава да избираме продукти с етикет FSC (Forest Stewardship Council), удостоверяващ, че те са произведени от дървесина от отговорно управлявани гори. Маркировката ни успокоява, че това, което купуваме, не участва в унищожаването на световните гори, а сертифицирането на всеки продукт с подобен знак е съпроводено с проверка от независими експерти поне веднъж в годината.
WWF “дава глас” на обитателите на горите в опит да ни покаже, че дърветата, които за нас са суровина, всъщност са дом за животните и имаме отговорност към тях – а и към децата си – да го пазим. И е по-добре да обърнем внимание на това, докато е още време, за да не вземе да ни се яви и майката на мечетата. А както знаем, по-страшно нещо от ядосана майка на тоя свят ня-ма. Така че ние лично си опичаме акъла и се оглеждаме за етикета FSC.
Повече за кампанията има тук.
Може би ще харесате
Още от Новини
Дело срещу България заради липсата на места в детските градини
Съветът на Европа обяви публично образуването на дело срещу България заради липсата на места в детските градини (Eurochild срещу България …
Франция ограничава детските снимки онлайн
Франция е на крачка от приемане на закон, ограничаващ детските снимки онлайн и правата на родителите, които ги споделят. На …
Мъжкото антибебе хапче е на хоризонта
„Просто плувай, просто плувай…“, пее гордо Дори в „Търсенето на Немо“. Мантрата ѝ върши работа и рибките, хванати в рибарската …