Твърде много. Това е броят жени, които споделят, че са били обект на сексуално посегателство някога в живота си. Жалкото е, че на някои се е случвало повече от веднъж.
По някаква причина сме допуснали разказът за опипване в трамвая, нежелана целувка, повдигната пола на обществено място, ощипани от непознат задни части и мръснишки предложения от познати в училище да се превърнат във вицове, цинични клюки и нещо мръсно, срамно и тайно, за което жертвата „по-добре да си мълчи, явно си го е просела“.
ТОВА е един от основните аспекти на този проблем с невъобразимо огромен брой жертви. Трудно е за вярване, но всяка жена е била обект на някаква форма на сексуално посегателство поне един път в живота си.
Как се е случило това? Как се е почуствала след това? Била ли е по някакъв начин зависима от насилника си? Защо не е говорила открито за това досега и не е докладвала в полицията?
От Нова телевизия търсят отговор на тези въпроси от вас, мили жени. Можете да им изпратите кратко видео (дори снимано с телефона ви), в което да разкажете своя случай. Ако искате да запазите анонимността си, изпратете само аудио запис. Пращайте своите записи на Мария Йотова (yotova.maria@gmail.com) или се свържете с нея на телефон 0885 385799.
************************
Важно е да разкажем. В това да си жертва няма нищо срамно. Има само премълчана болка, която е споделяна от милиони жени.
Актрисата Алиса Милано даде началото на една от най-глобалните кампании: #metoo. Хаштагът обиколи света чрез социалните медии и само за една седмица предизвика международен дебат за сексуалното посегателство и насилие.
Над 30% от хората, които са публикували в Туитър с хаштаг #МeToo, са мъже.
Всичко започна, когато актрисата Алиса Милано помоли последователите си в Туитър да споделят дали някога са били жертва на някаква форма сексуално посегателство или насилие, в светлината на скандала около обвиненията срещу холивудския продуцент Харви Уейнстейн.
Молбата ѝ е простичка – жените, на които някой посягал сексуално, трябва да публикуват хаштага #MeToo.
Само за една седмица над един милион потребители са отговорили на нейния призив с #MeToo. Публикацията ѝ е достигнала до 3.6 милиарда души.
Интересното е, че според анализаторите от PRCO Studio 30.1% от хората, които са споделили за своя личен опит като жертва на сексуално насилие или посегателство, са мъже.
Почти веднага хаштагът става свръх популярен и все повече жени и мъже събират кураж да споделят, че някой, някога, някъде е посягал насилствено на тялото им, били са опипвани, принуждавани към сексуални действия или са били обект на друга форма на сексуално посегателство.
Актрисата и адвокат на хората с увреждане Марли Матлин е препубликувана над 4000 пъти, след като споделя, че е била насилвана, когато е била непълнолетна.
„Бях на 14, той беше 36. Може да съм глуха, но мълчанието е последното, което ще чуете от мен.“
Лейди Гага, Виола Дейвис, Патриша Аркет, Дебра Месинг, Росарио Доусън и още много, много други публикуват своите истории под хаштага #metoo.
Звездата от сериала Supernatural Дженсън Екълс е един от първите присъединили се мъже, които се застъпват за жертвите и казва:
„За жена ми, за дъщерите ми, за всички жени…Заставам редом с вас. Това трябва да се промени.“
Преди няколко дни мъжете започват свой собствен хаштаг в отговор на кампанията #metoo, с който искат да покажат подкрепата си към жените, жертви на сексуално посегателство: #HowIWillChange.
Много от мъжете обещават да дават повече гласност на подкрепата си към жените, които са преживели сексуален тормоз и се опитват да оборят социалните предразсъдъци и вредните културни практики.
Ангажиментът на мъжете в това движение е важно поради редица причини. Първо, така жертвата е обект на по-малко внимание, а това е един от пролемите – винаги се говори за това „колко жени са били обект на сексуално насилие“, т.е. извършителите насилници остават в някакво имагинерно неназовано пространство.
На второ място, равенството между половете се получава, когато в борбата за него участват и жените, и мъжете.
У нас погрешно е разпространено разбирането, че сексуалното посегателство и насилие се изчерпва само с изнасилването на жена от мъж, при което има вагинално проникване. Това не е вярно. Всяка форма на нежелано посегателство със сексуален мотив е тормоз.
Сексуален тормоз е всяка форма на нежелано словесно, несловесно или физическо поведение със сексуален характер, имащо за цел или водещо до накърняване на достойнството на човека, и по-специално създаване на смущаваща, враждебна, деградираща (принизяваща), унизителна или обидна обстановка, в това число:
- цинични шеги;
- намеци за външността, които карат човека да се чувства неудобно;
- нежелани докосвания;
- нежелано сексуално внимание;
- обиди и подигравки от сексуално естество;
- прекалено фамилиарничене;
- показване на порнографски материали;
- предложения за интимност, с цел повишаване в кариерата;
- принуда за сексуални контакти;
- изнасилване.
Ако сте били жертва на сексуално посегателство или насилие, знайте, че не сте сами! Пишете ни, има кой да ви помогне!
Може би ще харесате
Още от И аз съм човек
Риана и втората ѝ бременност като за Суперкупа
Риана е истински майстор на това да разкрива бременността си по впечатляващ начин. Първата ѝ бременност обяви със снимка …
Какво прави мъжът ми толкова време с телефона в банята?
Така зададен въпросът от заглавието не предполага кой знае колко различни отговори. Авторката на този текст, която предпочита да е …
Отпуск заради менструация – супер на теория
В края на декември долната камара на испанския парламент прие първия по рода си в Европа закон за отпуск при …
1 коментар
Живеехме две деца с майка си:
мама
-работеше на смени, а те я пресрещаха я по тъмни доби, женени мъже тайно от жените си, с неприлични предложения. Налагаше се ние в тъмното да я изпращаме и посрещаме;
– ще ти поправя контакта, печката, котлона ако спиш с мен;
– криеха се зад дървета. А аз ги мразех всичките!
момиченцето
– братът на баба й, мастит партиен секретар с авторитет- тайно и пускаше, ръце, галеше я неприлично с противните си треперещи, старчески ръце, а после предварително си създаваше алиби като я клеветеше пред роднините и морализаторстваше;
– първият и доста по-голям братовчед не пропускаше удобен повод да я попита, кога ще спят заедно. Буцата от обидата в гърлото засядаше;
– съпругът на доста по-голямата й първа братовчедка на роднински събирания и шепнеше мръсотии в ухото, докато братовчедка й наблюдаваше съкрушена. За това мразеше роднинските събирания;
– пухтящият и пиян съсед, който една вечер я нападна и приклещи в един ъгъл пред дома й с думите: „хе-хе! На кого ще кажеш. На кого ще се оплачеш.“ Знаеше, че татко го няма. „Знам (пиянска измислица на друг тъпак), че на-еди-си кой си правила еди-си какво, а на мен не искаш.“ , а тя дори не знаеше какво е това и как се прави „еди-си какво“. Това още преди да навърши 18.
А после, докато беше студентка: Точно на рождения й ден. Разбита врата на стая в Ст. град.Заплахи за увити с чаршаф и захвърлени на Витоша тела, душене, загубено съзнание….Полицията го хвана. Беше с 10 висящи дела за изнасилване. Тя му беше 11-то такова. Такова си и остана. Въпреки свидетелите и доказателствата 11 години по-късно получи отговор от софийска прокуратура, че делото се прекратява по давност, защото по него „въобще не се е работило“.