Една от основните причини много жени да се връщат при насилниците или да остават при тях е зависимостта – финансова, социална и емоционална. И докато за последната трябва повече време и лична работа с всяка жена, то първите две зависимости могат да бъдат преборени лесно и бързо, ако жената има квалификация и работа.
Точно с тази задача се е заел Български фонд за жените (БФЖ) в кампанията си ШАНС ЗА НЕВИДИМИТЕ СУПЕР МАЙКИ – онези майки, които напускат партньора-насилник, често заедно с децата си, и остават сами – често без пари, работа и перспектива.
В България има 360 000 самотни майки. 72% от тях са на прага на бедността, а близо 80% са принудени да се грижат за децата си съвсем сами. Често те нямат професия и затова никой не ги наема или пък работят за мизерна заплата, което обрича на бедност и тях, и децата им.
Такава е историята на Вяра*. След години физически и психически тормоз, тя успява да избяга от Христо заедно с двете си дъщери – на 2 и на 5 години. Намира подслон в един от малкото кризисни центрове за жени – жертви на домашно насилие. Когато пристига, е на ръба на самоубийството, защото не вижда изход – съвсем сама с две малки деца, няма роднини, доходи и жилище, завършила е само средно образование. Отдавна мечтае да работи като козметик, но няма пари за обучение.
Вяра получава подкрепа по програмата „Шанс за невидимите супер майки“ на БФЖ. Благодарение на финансовата помощ, тя завършва курс по козметика и днес има работа. Младата жена и дъщерите ѝ живеят в общинско жилище в Пловдив, тя има увереност и спокойствие за ново начало.
В БФЖ са убедени, че жените, които отглеждат децата си сами, нямат нужда от съжаление, социални помощи и подаяния, а от образование и професионална квалификация. Само по този начин те могат да си намерят гъвкава и по-високоплатена работа, да бъдат икономически независими и да отглеждат децата си достойно.
Общо шест супер майки успешно са преминали обучения по графичен дизайн, ресторантьорство, козметика, маникюр и работа с текстообработващи програми в рамките на програмата на БФЖ. Фондацията е осигурила кариерна консултация и им е помогнала да си намерят работа.

За да подкрепи повече супер майки, програмата на БФЖ набира средства чрез първото издание на националната дарителска кампания БЪЛГАРИЯ ДАРЯВА, което се провежда от 22 до 31 март т.г.
Програмата използва парите главно за стипендии за професионално обучение. Цената на курсовете е между 290 и 850 лв. в зависимост от избраната професия и степен на квалификация. Поемат се също допълнителни разходи, например за материали за самото обучение, за изваждане на медицинско свидетелство, транспорт, почасова грижа за децата по време на занятията, за психологическа и мотивационна подкрепа, която е особено необходима за жените, преживели насилие.
В програмата се включват жени, предварително подбрани от партньорите на БФЖ в София, Пловдив и Перник. Със събраните допълнителни средства Български фонд за жените планира да разшири обхвата на програмата към други населени места в страната.
Повече за каузата на Български фонд за жените в сайта на БЪЛГАРИЯ ДАРЯВА
*Името на героинята е променено, но историята е истинска.
Още по темата:
Може би ще харесате
Още от И аз съм човек
Какво прави мъжът ми толкова време с телефона в банята?
Така зададен въпросът от заглавието не предполага кой знае колко различни отговори. Авторката на този текст, която предпочита да е …
Отпуск заради менструация – супер на теория
В края на декември долната камара на испанския парламент прие първия по рода си в Европа закон за отпуск при …
Как да направим новогодишна равносметка, за която да ни завидят всички
31 декември е. Моментът от годината, в който от Младост до Люлин замирисва на барут, отвсякъде се лее Дунавското, а …