Психолози, експерти от неправителствения сектор и докладчикът по въпросите за насилието над жени в ООН Дубравка Симонович предупреждават и призовават правителствата да обърнат особено голямо по темата с домашното насилие в условия на социална изолация. Препоръките са да се вземат мерки, които да предвиждат как жертвите да търсят закрила и бърз достъп до органите на реда, когато това се налага, но възможността за придвижване и посещение в кризисните центрове е ограничена.
На този фон се оказва, че нашето Министерство на вътрешните работи не следи дали случаите на домашно насилие са се увеличили от началото на извънредното положение, просто защото не им влиза в задълженията – все пак домашното насилие не представлява престъпление по смисъла на наказателния кодекс.
И понеже не е някаква новост човек в нашата територия да се оправя сам в трудна ситуация, не е лошо да знае какви са му опциите. Отскоро има още една за жертви на домашно насилие. А именно: бърз бутон в приложението за хора търсещи и предлагащи помощ по време на пандемията pomogni.net. Необходима е регистрация с телефон и локация. По този начин, когато се натисне бутонът, сигналът с телефона, името и адреса на жертвата се изпраща веднага към 112 и във фондация „Асоциация Анимус“.
Ето как става това:
Може би ще харесате
Още от Новини
Искахме да имаме деца, ама нямахме желание
Искахме да имаме деца, ама нямахме желание - общо взето това показват резултатите от изследване на Националния статистически институт (НСИ), …
Магазините от бавния свят
Добре ни беше, докато бяхме затворени вкъщи. Пазаруването беше структурирано много подредено, нямаше нито опашки, нито лутащи се с празен …
Отпуск заради менструация – супер на теория
В края на декември долната камара на испанския парламент прие първия по рода си в Европа закон за отпуск при …