Психолози, експерти от неправителствения сектор и докладчикът по въпросите за насилието над жени в ООН Дубравка Симонович предупреждават и призовават правителствата да обърнат особено голямо по темата с домашното насилие в условия на социална изолация. Препоръките са да се вземат мерки, които да предвиждат как жертвите да търсят закрила и бърз достъп до органите на реда, когато това се налага, но възможността за придвижване и посещение в кризисните центрове е ограничена.
На този фон се оказва, че нашето Министерство на вътрешните работи не следи дали случаите на домашно насилие са се увеличили от началото на извънредното положение, просто защото не им влиза в задълженията – все пак домашното насилие не представлява престъпление по смисъла на наказателния кодекс.
И понеже не е някаква новост човек в нашата територия да се оправя сам в трудна ситуация, не е лошо да знае какви са му опциите. Отскоро има още една за жертви на домашно насилие. А именно: бърз бутон в приложението за хора търсещи и предлагащи помощ по време на пандемията pomogni.net. Необходима е регистрация с телефон и локация. По този начин, когато се натисне бутонът, сигналът с телефона, името и адреса на жертвата се изпраща веднага към 112 и във фондация „Асоциация Анимус“.
Ето как става това:
Може би ще харесате
Още от Новини
One Dance Week пак ни вика в Пловдив още този уикенд
Преди няколко дни (на 13 май) беше открито 14-ото издание на фестивала за съвременен танц One Dance Week, който от …
Как се отразява липсата на места в детските градини и ясли на живота на жените
Този текст може да приключи с едно бързо “Зле” като отговор и да ходим да правим каквото трябва да правим, …
Почти 2200 лв. е нетната издръжка на тричленно семейство
Необходимият нетен месечен доход за издръжка на едно работещо лице от едночленно семейство достигна през месец март до 1216 лв., обявиха …