Адвокат Стефка Цанкова специализира в областта на гражданското и на административното право. Консултира и оказва правна защита по семейни и трудови казуси, имотни въпроси и изпълнителни дела.
Има продължителен опит и практика в областта на медицинското право и защитата на здравните права и интереси. Често ѝ се налага да влиза в съдебна зала и да отстоява правотата на клиентите си, най – вече в административни производства.
Поканихме я в Майко Мила!, за да ни разясни какво е това брачен договор, какви отношения можем да уредим с него и как се прекратява.
Брачният договор е доста популярна практика в други държави, но не и при нас – дали от незнание и недалновидност, или от неудобство и наивност, но той е последното нещо, за което младоженците мислят, а би трябвало да е първото. Защото с подписан брачен договор много от раздорите и проблемните моменти при евентуален развод ще бъдат избегнати. Ето как и защо, а ако имате нужда или съвет от консултация – пишете ѝ на имейл tsankova_lawyer@dir.bg
**************************
Ще ви задам въпрос – вие за или против брачните договори сте?
Аз съм твърдо ЗА.
Ето защо:
Брачните отношения предполагат да се развиват в дълъг период от време, през който е възможно и твърде вероятно много неща от живота на двамата съпрузи да се променят. Поради това е добре още отначало да има яснота по основни въпроси, свързани с техните имуществени отношения, както по време на брака, така и при неговото евентуално прекратяване чрез развод.
Правният институт на брачния договор е въведен за първи път в българското право с влизането в сила на действащия Семеен кодекс (от 1 октомври 2009 г.). Преди да решите дали да се ползвате от този правен институт, ето малко повече информация за него:
1. С брачен договор могат да бъдат уредени само и единствено имуществени отношения и то само тези, които са изчерпателно посочени в Семейния кодекс. Предмет на брачен договор не могат да бъдат права и задължения, които имат личен характер или противоречат на принципите, уреждащи личните отношения между съпрузите по закон.
Така например не може в брачен договор да се впише, че само съпругът ще осигурява издръжката на семейството, а съпругата няма да работи, защото ще гледа децата. Ако все пак такава уговорка бъде записана, то тя няма да породи действие, тъй като е нищожна.
2. Брачен договор може да се сключи както преди брака, така и по време на неговото действие. Ако бъде сключен преди да бъде сключен брак, то тогава договорът ще произведе действие от момента на сключване на брака. (В този случай действието на договора е поставено под условие – ако бракът бъде сключен). В случай, че бракът не може да бъде сключен (например се установи законова пречка за неговото сключване), то подписаният договор няма да произведе действие.
3. Брачният договор поражда действие от момента на сключване на брака, а когато е сключен по време на брака – от деня на неговото сключване или от друга дата, посочена от страните в него. Тази друга дата може да е в бъдещето или в миналото. Ако страните посочат дата в миналото, считано от която приемат, че договорът произвежда действие между тях, то в този случай с договора не могат да се засягат права, придобити от трети лица преди датата на неговото реално сключване.
4. Семейният кодекс не допуска уговорка предбрачно имущество, придобито преди брака от единия от съпрузите, да стане съпружеска имуществена общност.
5. Брачният договор се сключва лично от страните, в писмена форма, с нотариална заверка на съдържанието му и на подписите. Брачният договор, с който се прехвърля право на собственост или се учредява или прехвърля друго вещно право върху недвижим имот, се заверява от нотариуса, в чийто район се намира имотът.
6. Брачните договори се регистрират в централен електронен регистър към Агенцията по вписванията, който е публичен. Регистрацията се извършва служебно въз основа на уведомление от общината, в чийто регистър по гражданско състояние се съхранява актът за сключен граждански брак. Когато брачният договор е сключен по време на брака, за неговото сключване се прави отбелязване в акта за сключване на граждански брак и договорът се регистрира по описания в предходното изречение ред.
7. Брачният договор може да се прекрати. Основанията за това са същите, на които се прекратява всеки друг договор, но има и някои специфични такива, предвид неговия характер.
Начините на прекратяване са следните:
По взаимно съгласие – в този случай страните могат да изберат законов режим на техни съпружески отношения или да сключат нов договор, а ако не предприемат нищо – прилага се законовият режим на съпружеската имуществена общност;
По съдебен ред – по иск на единия съпруг, при съществена промяна на обстоятелствата, при които договорът е бил сключен, ако постигнатите договорки сериозно застрашават интересите на съпруга и/или на ненавършилите пълнолетие деца;
По съдебен ред при виновно неизпълнение на задълженията на едната страна. Развалянето може да бъде частично и има действие само за в бъдеще;
С прекратяването на брака – с изключение на клаузите, които уреждат последиците от прекратяването на брака и са предназначени да действат и след него.
You might also like
More from Полезно и важно
Рак на гърдата: истини и митове
Може и да сте го пропуснали в безкрайния поток новини за цената на тока и газа, изборите, преговорите за ново …
За гръбначните изкривявания при деца и ползите от изправителната гимнастика
Правилната стойка по време на стоене, ходене и работа не се дава на човек по рождение, а се придобива. Тя …
Спечели стипендия от Майко Мила и учи aMBA в The Business Institute
Чували ли сте латинската сентенция, че трябва да се учи не за училището, а за живота? Е, и да не …