Този проект се реализира благодарение на нашия страхотен партньор минерална вода БАНКЯ, който се включи с готовност в инициативата ни, тъй като екипът зад марката също вярва в това, че жените трябва да са силни, за да са щастливи и да живеят пълноценно. БАНКЯ ще бъде до нас през целия период на проекта и ще се грижи за това да сме добре хидратирани по време на тренировки и всякакви спортни активности. Заедно ще ви разкажем много любопитни факти за водата – колко да пием на ден, за какви процеси в тялото ни отговаря , защо е важна за здравето, за красотата и дори за доброто ни настроение.
Всеки говори за стреса, и все с негативнa нагласа – как от него се напълнява, как влошава състоянието на кожата, колко пречи на качествения сън и на постигането на фитнес целите.
Приятелите ни от Live to Lift обаче напомнят, че ако той – негово зло величество Стресът, е прекалено малко, това също не е добре и може да забави прогреса ви в залата и извън нея!
Добрият стрес е онзи, който вади най-доброто от вас. Той е мобилизиращ и краткотраен, докато онова, “лошото ченге”, е хронична гад, натрупва се и избива, когато само това ни трябва.
Всъщност, стресът не е “нещо”, което се случва. Това е вашата реакция на предизвикателствата, пред които се изправяте всеки ден. Тях пък ги наричат стресори или стресови фактори – напрежението в работа, отглеждането на деца, управлението на пари, камарите с пране и неизмити чинии, и храненето, и физическите упражнения.
Всичко това може да ви превърне в супермен или суперуоман, но може и да ви изпие силите така, че да се свличате като бучка разтопено масло на дивана (почти) всяка вечер.
В ерата на глобализацията, стресът също е с глобални размери и често е виновен за какво ли не. Истината е, че стресът не е просто “имах напрегнат ден в работа” или “скарах се с гаджето/мъжа/жената”.
Това е реакцията ни на всички дразнители, които нарушават баланса и вкарват физическо, душевно и емоционално напрежение в системата. За съжаление, много често сме подложени на повече стрес, отколкото си мислим.
Колко повече стрес?
Да си направим един експеримент. Напишете на лист хартия всичко, което ви носи напрежение, например проблемите в службата, тичането от среща в друга, финансови притеснения, пътуване до работното място, децата…
Повечето хора, вероятно и вие, са като камила и мъкнат всички тези камъни в чувала на гърба си. Сега си представете какво ще стане, ако започнете да трупате отгоре И ОЩЕ – притесненията за това как изглежда тялото ви, физическия стрес от тренировките или от хранителния режим, който спазвате…
Ето някои неща, които добрият мениджър на чували със стресови камъни може да направи, за да помогне на тялото си да произведе „щастливи“ химикали, които да олекотят тежестта на гърба му:
- релаксираща разходка НАВЪН;
- малко време сред природата;
- съберете малко естествен витамин D на слънце;
- успокояваща музика;
- медитация;
- масаж;
- дълбоко дишане;
- смях;
- да се сгушите в любим човек или домашно животно;
- леки разтягащи или мобилизиращи упражнения;
- лежерно плуване или гореща вана;
- релакс в сауна или няколкочасово посещение в СПА център;
- секс;
- физическа активност с ниска до средна интензивност, по възможност и със социален елемент – лека тренировка в залата, танци, йога;
- едно питие;
- пиенето на зелен чай;
Когато около вас има включен екран – телевизионен или на “умен” телефон, това също е стимулираща среда за мозъка, а идеята е да го накараме да изпусне парата, не да го натоварваме допълнително.
Можете да допълвате горния списък – търсете и намирайте нещата, които ще ви помагат да разтоварвате камъни от него и носенето му да ви е айляк, а не ай сиктир.
В общия случай съвременният работещ отива в залата с огромното желание да отдели време за тренировки 2 или 3 пъти седмично. Започва да тренира, да спи повече, да се храни по-добре, да закусва, да пие достатъчно вода.
В един момент неизменно стига до стресов период в личен или работен план, и поддържането на установения режим за хранене и сън става изключително трудно, на моменти дори невъзможно. Човекът продължава да идва в залата с надеждата поне там всичко да бъде наред. Когато обаче види, че не напредва, се обезсърчава.
Най-нормалното нещо на света е да не прогресираш в тренировките, когато си подложен на стрес, не можеш да се наспиваш добре или да се храниш добре.
Когато човек е под голям стрес, първо трябва да започне да спи повече, да тренира по-спокойно, колкото да поддържа приемливо ниво на сила и мобилност. После трябва да се храни по-добре и да продължава с поддържането на формата, за да бъде по-спокоен.
Съвсем скоро не само ще се върне към пред-стресовата си тренировъчна форма, но и ще започне да надгражда. Когато можеш да осигуриш по-качествено възстановяване на тялото си, му даваш повече зор в залата!
Така че – ако сте в стресов период и нямате сили и мотивация за напредък, просто ударете спирачката на желанието си да сте нонстоп перфектни и просто си починете малко – по начините, описани по-горе или по друг, който работи лично за вас.
You might also like
More from Силата в теб!
За домашно хрупане
Днес Поли и Дани готвят с каквото ни се намира вкъщи с дълъг срок на годност, за да не ни …
Подай рибеното масло тук!
Проектът ни „Силата е в теб!“ тече с пълна пара и вече знаем, че грижата за тялото изисква нещо повече …
С корона или без корона – какво правим със спортуването?
Културните и спортните събития на закрито са отменени. Съветвани сме да избягваме места, където има прекалено струпване на хора. Но …